Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A contract is to be completed in 56 days and 104 men are set to work. Each working 8 hours a day, after 30 days, 2/5th of the work is finished. How many additional men may be employed so that work may be completed on time, each man now working 9 hours per day?
Let 'W' be the amount of work. It is given that,
$$\dfrac{2}{5}*W = 104*8*30$$ ... (1)
Let 'X' be the number of additional men required to finish the work on time.
$$W - \dfrac{2}{5}*W = (104+x)*9*(56-30)$$ ... (2)
By equation (1) and (2) we can say that,
$$\dfrac{2}{3} = \dfrac{104*8*30}{(104+x)*9*(56-30)}$$
$$\Rightarrow$$ $$(104+x)*9*26 = 12*104*30$$
$$\Rightarrow$$ $$(104+x)=160$$
$$\Rightarrow$$ $$x=56$$.
Hence, option A is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation