Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The marked price of a certain commodity is 30% higher than its cost price. A discount of 20% on the marked price makes the selling price Rs. 208. What is the net profit as a percent of cost price?
Let cost price of article be Rs. $$100x$$
=> Marked price = Rs. $$130x$$
After 20% discount, selling price = $$\frac{80}{100}\times130x=208$$
=> $$4\times26x=208$$
=> $$x=2$$ ---------(i)
Thus, cost price of article = Rs. 200
$$\therefore$$ Net profit as percent of cost price = $$\frac{(SP-CP)}{CP}\times100$$
= $$\frac{(208-200)}{200}\times100=4\%$$
=> Ans - (B)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation