Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A Pharmaceutical company produces two chemicals X and Y, such that X consists of 5% salt A and 10% salt B and Y consists of 10% salt A and 6% salt b: For producing the chemicals X and Y, the company requires at least 7 gm of Salt A and at least 7 gm of Salt b:If chemical X costs Rs. 10.50 per gm and chemical Y costs Rs. 7.80 per gm, what is the minimum cost at which the company can meet the requirement by using a combination of both types of chemicals?
Let's assume that P gm of chemical X and Q gm of chemical Y to be used to meet the requirement.
So net quantity of salt A in both the chemicals
A=$$\frac{5}{100}*P$$ + $$\frac{10}{100}*Q \geq 7$$
Similarly net quanity of salt B in both the chemicals
B=$$\frac{10}{100}*P$$ + $$\frac{6}{100}*Q \geq 7$$
For minimum cost
A=$$\frac{5}{100}*P$$ + $$\frac{10}{100}*Q = 7$$
B=$$\frac{10}{100}*P$$ + $$\frac{6}{100}*Q = 7$$
On solving both equations for P and Q
P=40 Q=50
So minimum cost will be = $$40*10.50+50*7.80=810$$
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation