Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Rajesh can check the quality of 1000 items in 5 hours and Rakesh can complete 75% of the same job in 3 hours. How much time is required for both of them to check 1300 items, if Rakesh stops checking after 2 hours ?
Given, Rajesh can check the quality of 1000 items in 5 hours
$$\Rightarrow$$ Efficiency of Rajesh = 200 items/hr.
Also given, Rakesh can complete the 75% of same job in 3 hours
$$\Rightarrow$$ time taken by Rakesh to complete 100% of the job = $$\frac{100}{75}\times 3$$ = 4 hours.
$$\Rightarrow$$ Efficiency of Rakesh = 250 items/hr.
Given in the process of checking 1300 items, Rakesh spends only 2 hours. Let say time spent by Rajesh be 't' hours, which is also the total time taken.
Total Work = Efficiency $$\times$$ time taken
$$\Rightarrow 1300 = 250\times 2 + 200\times t$$
$$\Rightarrow 200t = 800$$
$$\Rightarrow t = 4$$
Hence the time taken in the process of checking 1300 items is 4 hours.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation