Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
In a circular field, there is a rectangular tank of length 130 m and breadth 110 m. If the area of the land portion of the field is 20350 m$$^2$$ then the radius of the field is
The area covered by the rectangular tank = 130*110 = 14300 m$$^2$$
The total area of the field = 20350+14300 = 34650 m$$^2$$
We know, 34550 m$$^2$$ = $$\pi*r^2$$
Thus, $$r^2 = \frac{34650*7}{22}$$
Thus, $$r = 105$$ m
Hence, option C is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation