Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A green liquid is mixed with a blue liquid in the proportion 4 : 5 and the mixture is sold at Rs. 20 per litre at a 20% profit. If the green liquid costs Rs. 4 more per litre than the blue liquid, what does the green liquid cost per litre approximately.
Let the cost of blue liquid per litre be $$'x'$$
then the cost of green liquid per litre is $$'x+4'$$
The S.P. of the mixture is Rs 20 per litre, and the profit % is 20%.
Then C.P. of the mixture per litre = $$\frac{20}{1+0.2}=\frac{20}{1.2}=\frac{50}{3}$$......(1)
Also, the C.P. of the mixture per litre is given by = $$\frac{4\left(x+4\right)+5\left(x\right)}{5+4}=\frac{9x+16}{9}$$.....(2)
Equating (1) to (2)
we get $$\frac{50}{3}=\frac{9x+16}{9}$$
$$150=9x+16$$
$$9x=134$$
$$x=14.88$$
Hence, the cost of green liquid per litre is = 14.88+4= 18.88.
Option (B) is correct.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation