Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Answer the questions on the basis of the table given below Table: Production of Major Minerals and Metals (Million Tonnes)

If annual average growth rate in production exhibited during 2006 to 2011 continues for next 4 years, then what will be the approximate production of aluminium in the year 2015?
The average growth rate of aluminum from 2006-2011 = $$\dfrac{\frac{105-75}{75}}{5} = 8\%$$
Thus, the average production of aluminum in 2015 = 105*(1+0.08*4) = 140 tonnes
Hence, option B is the correct answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation