Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The angle of elevation of a glider from the deck of ship 25 meters above the sea surface is $$30^\circ$$ and the angle of depression of the reflection of glider in the sea is $$75^\circ$$. Find the approximate height of the glider from the sea surface. $$\sqrt{3}=\frac{19}{11}$$
It is given, angle ABC = 30 degrees and angle FBC = 75 degrees
$$\tan\ 30^{\circ\ }=\frac{x}{BC}$$
$$BC\ =\ x\sqrt{\ 3}$$
$$\tan75^{\circ\ }=\ \frac{\ 50+x}{x\sqrt{\ 3}}$$
$$2+\sqrt{\ 3}\ =\ \frac{\ 50+x}{x\sqrt{\ 3}}$$
Solving we get x = 9.1
Height of glinder from sea surface = 25+x $$\approx\ $$ 34
Answer is option B.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation