Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Mr. Mishra invested Rs.25,000 in two fixed deposits X and Y offering compound interest @ 6% per annum and 8% per annum respectively. If the total amount of interest accrued in two years through both fixed deposits is Rs.3518, the amount invested in Scheme X is
Let the amount invested in X = x
Thus, the amount invested in Y = 25000-x
The interest incurred = 3518 Rs, thus the total amount at the end of the 2nd year = 28518 Rs.
Thus, $$x*(1.06)^2 + (25000-x)*(1.08)^2 = 28518$$
=> $$x*1.1236 + 25000*1.1664 - x*1.1664 = 28518$$
=> $$-0.0428x + 29160 = 28518$$
=> $$ 642 = 0.0428x$$
Hence, $$x = 15000 Rs$$
Hence, option C is the correct answer.
Click on the Email βοΈ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation