Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the following pie charts regarding to sales of 5 models of cars for the years 2010 and 2011, and answer the question


If the 2010 sales for all car models is 80,000 and these have grown by 25% in 2011, then what is the approximate increase in the number of Figo cars sold in 2011 over 2010?
The number of Figos sold in 2010 = 80000*9/100 = 7200
The total number of cars sold increase by 25% and thus, total number of cars in 2011 = 100000
Thus, the total number of Figos sold in 2011 = 100000*44/360 = 12222
We can calculate the number of cars sold for the remaining cars too and the result is tabulated as shown below:-
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation