Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
At what time between 10.00 AM and 11.00 AM,the minute hand and the hour hand of a watch would
make an angle of $$180^{0}$$ ?
At exactly 10 AM, angle between the two hands = 60 degrees
Applying the concept of relative velocity, we can say that the minute hand has to travel 180 - 60 = 120 degrees more at a relative velocity of 5.5 degrees/minute
Hence, time taken to make 180 degree angle between the 2 hands = 120/5.5 = 22 minutes
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation