Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A Financial Analyst estimates that the probability that the economy will experience recession in next
one year is 30%. He also believes that in case of recession, the probability that his mutual funds will
increase in value is 20%. He also believes that if there is no recession the probability that the value of
mutual funds will increase in value is 75%. Find the probability that mutualfunds value will increase.
Probability that recession will happen = 0.3 and probability that value will increase in this case = 0.2
Expected probability of mutual fund value increase in this case = 0.3*0.2 = 0.06
Probability that recession will not happen = 1 - 0.3 = 0.7 and probability that value will increase in this case = 0.75
Expected probability of mutual fund value increase in this case = 0.7*0.75 = 0.525
Hence, total expected probability that mutual fund value will increase = 0.585
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation