Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Suhani, an enterprising lady took the loan from M/s Koramattam Finance against her gold ornaments at a simple interest of 12% per annum for 2 years. She, then, loaned 50% of the amount received from M/s Koramattam Finance, to Vishamber at the rate of 16% per annum compounded half yearly for 2 years and the remaining amount to Kalawati at the rate of 12% per annum compounded annually for 2 years. What was the approximate percentage earning of Suhani at the end of 2 years ?
Let the original amount of money i.e. Principal taken by Suhani = 2P
The amount of money that she owes back to the loan company at the end of 2 years = 2P + 0.24*2P = 2.48P
Now, she loans amount P to Vishamber.
Amount returned by Vishamber to Suhani under given conditions = $$P\cdot\left(1.08\right)^4$$ = 1.36P
She loans amount P to Kalawati.
Amount returned by Kalawati to Suhani at end of 2 years under given conditions = $$P\cdot\left(1.12\right)^2=1.2544P$$
Amount received by Suhani at end of 2 years = 1.36P +1.2544P = 2.6144P
Earning of Suhani = 2.6144P - 2.48P = 0.1344P
As she paid 0.48P for this earning of 0.1344P.
The percentage earning can be calculated as (0.1344P/0.48P)*100 = 28%
Hence the answer is Option B 28%.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation