Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
3 men and 18 women together take 2 days to complete a piece of work. How many days will 9 women alone take to complete the piece of work; if 6 men alone can complete the piece of work in 3 days?
Let the work done by 1 man and 1 woman in 1 day, m and w, respectively.
It is given that 3 men and 18 women together take 2 days to complete a piece of work.
Total work = (3m+18w)*2
6 men alone can complete the piece of work in 3 days = 6m*3 = 18m
Work done is the same for both cases.
So, 18m = 6m+36w
12m = 36w
m = 3w
Total work = 18m = 18*3w = 54w
Therefore, 9 women will complete the work in x days. = 9w*x = 54w
Thus, x = 6 days.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation