Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
An E-rickshaw owner makes 24 trips a month with 4 passengers per trip. If his interest cost for purchase of E-rickshaw is ₹ 120/month, he earns 15 percent profit a month (Profit is the difference between revenue and cost). What will be the approximate percentage profit for the same month if the owner undertakes 20 trips a month with 5 passengers and his interest cost is reduced by 10 percent for the month ?
Assume:
(a) Total cost to be proportional to the interest cost.
(b) Revenue per passenger is the same in both cases.
Consider the revenue per passenger = P
=> Total revenue = 24*4P = 96P
Since the total cost is proportional to interest, it can be assumed as 120*K
Total cost*(1+Profit/100)=Revenue
=> 120K(1+15/100) = 96P ..........(1)
New Revenue = 20*5P = 120*(0.9)K*(1+Profit/100) ..........(2)
Dividing (2) by (1),
25/24 = (0.9/1.15)(1+Profit/100)
Profit/100 = (25*23)/(18*24) - 1 = 1.33-1
=> Profit = 33%, Option A is the answer.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation