Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The simple interest accrued on a sum of certain principal in 8 years at the rate of 13% per year is ₹6500. What would be the compound interest accrued on that principal at the rate of 8% per year in 2 years?
It is given,
$$\ \ \frac{\ P\times8\times13}{100}=6500$$
P = Rs 6250
Amount after 2 years = $$6250\left(1+\frac{8}{100}\right)^2=6250\times\frac{108}{100}\times\frac{108}{100}=7290$$
Compound interest = 7290 - 6250 = Rs 1040
The answer is option A.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation