Edit MetaData
8 years, 2 months ago
A man purchased 120kg of sugar and was forced to sell it at a loss equal to selling price of 30kg of sugar. if he purchased each kg of sugar for rs.15, then at what price(in rs.) did he sell each kg of sugar?
8 years, 2 months ago
8 years, 2 months ago
Loss = CP - SP => 30* sp = 1800 - 120*sp => sp = 1800/150 = 12 . hence Selling price per kg = 12.