Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Answer the questions based on the following information.

The expenditure for the 7 years together form what per cent of the revenues during the same period?
Total expenditure = 102 + 110 + 115 + 125 + 135 + 140 + 150 = 877
Total revenue = 120 + 130 + 145 + 165 + 185 + 200 + 220 = 1165
%expenditure to revenue = $$\frac{877}{1165} \times 100$$ = 75 (nearly)
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation