Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
John jogs on track A at 6 kmph and Mary jogs on track B at 7.5 kmph. The total length of tracks A and B is 325 metres. While John makes 9 rounds of track A, Mary makes 5 rounds of track B. In how many seconds will Mary make one round of track A?
Correct Answer: 48
Speed of John = 6kmph
Speed of Mary = 7.5 kmph
Lengths of tracks A and B = 325 m
Let the length of track A be a, then the length of track B = 325-a
9 rounds of John on track A = 5 rounds of Mary on track B
$$\ \frac{\ 9\times\ a}{6\ \times\ \ \frac{\ 5}{18}}\ =\ \ \frac{\ 5\cdot\left(325-a\right)}{7.5\times\ \ \frac{\ 5}{18}}$$
On solving we get , 13a=1300
a=100
The length of track A = 100m, track B = 225m
Mary makes one round of track A = $$\ \frac{\ 100}{7.5\times\ \ \frac{\ 5}{18}}$$
= 48 sec
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation