Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The number of girls appearing for an admission test is twice the number of boys. If 30% of the girls and 45% of the boys get admission, the percentage of candidates who do not get admission is
Let the number of girls be 2x and number of boys be x.
Girls getting admission = 0.6x
Boys getting admission = 0.45x
Number of students not getting admission = 3x - 0.6x -0.45x = 1.95x
Percentage = (1.95x/3x) * 100 = 65%
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation