Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A person spent Rs 50000 to purchase a desktop computer and a laptop computer. He sold the desktop at 20% profit and the laptop at 10% loss. If overall he made a 2% profit then the purchase price, in rupees, of the desktop is
Correct Answer: 20000
Let the price of desktop and laptop be x,y respectively.
Given,
x+y=50000...(i)
1.2x+0.9y=50000(1.02)=51000...(ii)
(ii)-0.9(i) gives
0.3x=6000=> x=20000.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation