Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Arvind travels from town A to town B, and Surbhi from town B to town A, both starting at the same time along the same route. After meeting each other, Arvind takes 6 hours to reach town B while Surbhi takes 24 hours to reach town A. If Arvind travelled at a speed of 54 km/h, then the distance, in km, between town A and town B is
Correct Answer: 972
Let us assume the speeds of Arvind and Surbhi are 'a' and 's', respectively.
Let us say they meet after 't' hours
=> Arvind travelled s*t distance in 6 hrs and Surbhi travelled a*t in 24 hrs
=> s*t = a*6 and a*t = s*24 => $$t^2=6\times\ 24$$ => t = 12
Given a = 54 => s*12 = 54*6 => s = 27.
=> Total distance between A and B is (s+a)*t = (54+27)*12 = 81*12 = 972 Kms.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation