Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Time taken to catch the thief = $$\frac{d}{v}$$ (Where d is relative distance achieved in 15 min. = 15km. and v is relative velocity of poiliceman i.e. = 65-60 = 5 kmph)
So time taken = 3hr.
Hence he will catch thief at 3:15 pm
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation