Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A car can finish a certain journey in 10 hours at a speed of 48 km/h. In order to cover the same distance in 8 hours, the speed of the car must be increased by
Distance covered by car in 10 hours at 48 km/hr
= $$10\times48=480$$ km
Now, speed when it is covered in 8 hours = $$\frac{480}{8}=60$$ km/hr
Thus, speed must be increased by = $$60-48=12$$ km/hr
=> Ans - (C)
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation