Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A train 110 m in length is travelling at the speed of 58 km/h. The time taken in which it will pass a passer by walking at the rate of 4 km/h in the same direction is
Speed of train = 58 km/hr and speed of passer by = 4 km/hr
Relative speed = $$58-4=54$$ km/hr = $$54\times(\frac{5}{18})=15$$ m/s
=> Time taken to cross the passer by = $$\frac{110}{15}=7\frac{1}{3}$$ seconds
=> Ans - (C)
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation