Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
In covering a certain distance, the speeds of A and B are in the ratio of 3: 4. A takes 20 minutes more than B to reach the destination. The time taken by A to reach the destination is
Let time taken by B is $$t$$ minutes, and thus time taken by A = $$(t+20)$$ minutes
Also, speed is inversely proportional to time,
=> $$\frac{3}{4}=\frac{t}{t+20}$$
=> $$3t+60=4t$$
=> $$t=60$$
Thus, time taken by A = $$60+20=80$$ minutes = $$1\frac{1}{3}$$ hours
=> Ans - (B)
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation