Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Rashmi got into a city bus at 12:50 pm and travelled a distance of about 27 kms and reached her destination at 1:35 pm. What is the average speed at which the bus was moving?
Time taken to travel 27 km = 45 minutes = 0.75 hours
=> Average speed = distance/time
= $$\frac{27}{0.75}=36$$ km/hr
=> Ans - (B)
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation