Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
By selling mangoes at the rate of 64 for Rs. 2,000, the vendor loses 40%. How many should he sell for Rs.1000 so as to gain 20%?
If 64 mangoes are sold at Rs.2000, each mango will be sold at Rs. $$\frac{2000}{64}$$
Hence Selling price (S.P) of each mango = Rs. 31.25
Given loss percentage of vendor at this S.P = 40%
Loss percentage = $$\frac{C.P - S.P}{C.P}\times 100$$
$$\Rightarrow \frac{40}{100} = \frac{C.P - S.P}{C.P}$$
$$\Rightarrow S.P = 0.6\times C.P$$
$$\Rightarrow C.P = \frac{31.25}{0.6} = 52$$
Therefore Cost Price of 1 mango (C.P) = Rs. 52
Let us calculate the S.P of each mango in order to get a 20% gain.
Gain percentage = $$\frac{S.P - C.P}{C.P}\times 100$$
$$\Rightarrow \frac{20}{100} = \frac{S.P - C.P}{C.P}$$
$$\Rightarrow S.P = 1.2\times C.P$$
$$\Rightarrow S.P = 62.5$$
So, to get a gain of 20% we need to sell each mango at Rs. 62.5
Let say we sold 'x' number of mangoes.
Selling price of these 'x' number of mangoes (S.P) = Rs. 62.5x
But given that this S.P = Rs. 1000
$$\Rightarrow 62.5x = 1000$$
$$\Rightarrow x = \frac{1000}{62.5} = 16$$.
Therefore a total of 16 mangoes are to be sold for Rs. 1000 to get a gain of 20%.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation