Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A person buys two watches for a total sum of Rs. 1,000. He sells one watch at a loss of 5% and the other at a gain of 20% and on the whole, he gains Rs. 50. Th e cost prices of the two watches are:
Let us assume the cost of 2 watches to be 100a and 100b.
100a + 100b = 1000 ==> a + b = 10.
Selling price of 1st watch after 5% loss = 0.95*100a = 95a.
Selling price of 2nd watch after 20% gain = 1.20*100b = 120b.
Total selling price => 95a + 120b = 1050.
We will multiple the 1st equation with 95 and subtract it from the 2nd:
25b = 100 ==> b = 4 and a = 6.
The Costs of the 2 watches come out to be 600 and 400 i.e. Option C.
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation