Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Amal buys 110 kg of syrup and 120 kg of juice, syrup being 20% less costly than juice, per kg. He sells 10 kg of syrup at 10% profit and 20 kg of juice at 20% profit. Mixing the remaining juice and syrup, Amal sells the mixture at ₹ 308.32 per kg and makes an overall profit of 64%. Then, Amal’s cost price for syrup, in rupees per kg, is
Correct Answer: 160
Total syrup - 110 kg
Total juice - 120 kg
It is given, cost price of syrup is 20% less than the cost price of juice.
Let the cost price of juice per kg be 10CP
Cost price of syrup per kg is 8CP
10kg syrup -> cost price = 80CP
It is given, 10kg syrup is sold at 10% profit. This implies selling price = 1.1*80CP = 88CP
20kg juice -> cost price = 200CP
It is given, 20kg juice is sold at 20% profit. This implies selling price = 1.2*200CP = 240CP
It is given, Mixing the remaining juice and syrup, Amal sells the mixture at ₹ 308.32 per kg
Selling price of the remaining mixture = 308.32*200 = Rs 61664
Total S.P = 61664 + 328CP
Total C.P = 880CP + 1200CP = 2080CP
Overall profit = 64%
$$61664+328CP=\frac{164}{100}\left(2080CP\right)$$
Solving, we get CP = 20
Cost price for syrup per kg = 8CP = 8*20 = Rs 160
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation