Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
based on the information given below.
The retail prices of flowers, consumer expenditure on flowers and sales of flowers for the calendar year 2009, in Phoolgaon, a small town with a population of 70000, is summarized in table 3:

Compared to January, the total expenditure on carnations in March
Total population = 70000
Average consumer expenditure on Roses and carnations = 47.4
Total expenditure on both carnations and roses = 47.4*70000
= 3318000
Given total expenditure on roses = 1136916
So the total expenditure on carnations = 3318000 - 1136916
= 2181084
Similarly in the month of March
Average consumer expenditure on Roses and carnations = 49.5
Total expenditure on both carnations and roses = 49.5 *70000
= 3465000
Given total expenditure on roses = 1137915
So the total expenditure on carnations = 3465000 - 1137915
= 2327085
Percentage increase in Expenditure = (2327085-2181084)/2181084
=6.69%
Hence C is the correct answer
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation