Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A person crosses a 900-metre long street in 6 minutes.The speed of the person in km/h is:
Distance travelled = 900 m = $$\frac{900}{1000}=0.9\ km$$
Time taken = 6 minutes = $$\frac{6}{60}=\frac{1}{10\ }=0.1\ hr$$
Speed of person (km/hr) = $$\frac{Dis\tan ce}{time\ }=\frac{0.9}{0.1}$$
= 9 km/hr
Hence, Option A is correct.
Create a FREE account and get: