Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man walks to a place at 8 km/h and returns from that place at 6 km/hr. If the total time taken by him is $$3\frac{1}{2}$$ hours, the total distance he walks is
Let distance each side be $$d$$ km
Using, time = distance/speed
=> $$\frac{d}{8}+\frac{d}{6}=3.5$$
=> $$\frac{7d}{24}=\frac{7}{2}$$
=> $$d=12$$ km
Thus, total distance travelled (both sides) = $$12\times2=24$$ km
=> Ans - (C)
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation