Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A man buys 35 kg of sugar and sets a marked price in order to make a 20% profit. He sells 5 kg at this price, and 15 kg at a 10% discount. Accidentally, 3 kg of sugar is wasted. He sells the remaining sugar by raising the marked price by p percent so as to make an overall profit of 15%. Then p is nearest to
Let the cost price of 1kg of sugar = Rs 100
The total cost price of 35 kg = Rs3500
Marked up price per kg = Rs 120
GIven, the final profit is 15% => Final SP of 35 kg = 3500 *1.15 = Rs 4025
First 5 kg's are sold at 20% marked up price => $$SP_1=5\cdot100\cdot1.2$$ = Rs 600
Next 15 kgs are sold after giving 10% discount => $$SP_2=15\cdot100\cdot1.2\cdot0.9\ =\ 1620$$
3kgs of sugar got wasted
=> 23 kg of sugar was sold at Rs (600 +1620) = Rs 2220
Remaining 12kg should be sold at Rs 4025 - 2220 = Rs1805
=> SP of 1kg = 1805/12 $$\simeq\ 150$$
Hence, the seller should further mark up by $$\frac{\left(150-120\right)}{120}\cdot100\ =\ 25\%$$
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation