Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A student has to secure 45% marks to qualify for interview in a written examination. If he gets 79 marks and fails by 56 marks, what is the maximum marks setto qualify for
Let total marks = $$100x$$ and minimum marks to qualify is 45% = $$45x$$
According to ques, => $$45x=79+56$$
=> $$45x=135$$
=> $$x=\frac{135}{45}=3$$
$$\therefore$$ Max marks = 300
=> Ans - (B)
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation