Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Amal purchases some pens at ₹ 8 each. To sell these, he hires an employee at a fixed wage. He sells 100 of these pens at ₹ 12 each. If the remaining pens are sold at ₹ 11 each, then he makes a net profit of ₹ 300, while he makes a net loss of ₹ 300 if the remaining pens are sold at ₹ 9 each. The wage of the employee, in INR, is
Correct Answer: 1000
Let the number of pens purchased be n. Then the cost price is 8n. The total expenses incurred would be 8n+W, where W refers to the wage.
Then SP in the first case = $$12\times\ 100+11\times\ \left(n-100\right)$$
Given profit is 300 in this case: 1200+11n-1100-8n-W=300 =>3n-W = 200
In second case: 1200+9n-900-8n-W=-300 (Loss). => W-n = 600.
Adding the two equations: 2n = 800
n = 400.
Thus W = 600 + 400 = 1000
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation