Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A boat goes 30 km upstream and 44 km downstream in 10 hours. In 13 hours, it can go 40 km upstream and 55 km down-stream. The speed of the boat in still water is:
Let us assume the upstream speed of the boat = u and the downstream speed = v
30/u+44/v=10
40/u+55/v=13
Consider 1/u=a, 1/v=b, these equations become
30a+44b=10
40a+55b=13
We get a=1/5 and b=1/11 Hence, 1/u=1/5 and 1/v =1/11 => u=5 and v=11
Assuming speed of boat in still water is x and the speed of stream=y
u=x-y=5
v=x+y=11
From these equations, we get x=8 km/hr
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation