Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Rohit bought 20 soaps and 12 toothpastes. He marked-up the soaps by 15% on the cost price of each, and the toothpastes by Rs.20 on the cost price each. He sold 75% of the soaps and 8 toothpastes and made a profit of Rs.385. If the cost of a toothpaste is 60% the cost of a soap and he got no return on unsold items, what was his overall profit or loss?
Let the CP of 1 soap = S
Thus, the CP of 1 toothbrush = 0.6S
Given that, SP of 1 soap = 1.15 S and SP of 1 toothbrush = 0.6S+20
Also, 15*1.15*S + 8*(0.6S+20) - 15S - 8*0.6*S = 385
Thus, solving we get S = 100
Hence, Total CP of 20 soaps and 12 toothbrush = 20*100 + 12*60 = 2720
SP of 15 soaps and 8 toothbrush = 15*1.15*100 + 8*80 = 2365
Thus, the overall loss = 2365 - 2720 = 355 Rs.
Hence, option A is the correct answer.
Click on the Email βοΈ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation