Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A shopkeeper offers a discount of 22% on the marked price of each chair, and gives 13 chairs to a customer for the discounted price of 12 chairs to earn a profit of 26% on the transaction. If the cost price of each chair is Rs 100, then the marked price, in rupees, of each chair is
Correct Answer: 175
Cost price of each chair = 100
For 13 chairs, total cost = $$13 \times 100 = 1300$$
Profit = 26%, so total revenue
$$ 1.26 \times 1300 = 1638$$
We were told that this amount is equal to the discounted price of 12 chairs. So the discounted selling price per chair = $$\text{SP}_{\text{disc}} = \frac{1638}{12} = 136.5$$
Discount offered = 22%, so:
MP = $$\frac{136.5}{0.78}$$ = 175
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation