Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A train travelling at 48 km/h completely crosses another train having half the length of first train and travelling in opposite direction at 42 km/h in 12 seconds. The train having speed 48 km/h also passes a railway platform in 45 seconds. What is the length of the platform ?
Assume the length of the first train to be $$x$$ m
So, the length of the second train is $$0.5x$$ m
The total length to be covered = $$1.5x$$ m
As they are travelling in the opposite directions, their speed will add in relative frame
So, the combined speed is $$48+42\ =\ 90\ $$kmph or $$\ 90\times\dfrac{5}{18}=25$$ m/s
So, $$\dfrac{1.5x}{25}=12$$
$$1.5x=300$$
or, $$x=200$$ m
Given it passes the station in 45 sec
Let the length of the station be $$l$$ m
So, $$\dfrac{l+x}{48\times\dfrac{5}{18}}=45$$
$$l+x=600$$
$$l=400$$ m
Hence, the answer is 400 m
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation