Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Ramesh invests ₹1,200 at 5 % simple interest. How much additional money must he invest at 8 % simple interest so that his total annual income will be equal to 6 % of his total investment during this year ?
Let A be his additional investement. The interest obtained on A will be 0.08A.
The interest obtained on Rs. 1,200 will be Rs. 60.
60+0.08A = 0.06(1200+A)
0.02A = 12
A = 600
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation