Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
The following pie chart shows the expenditure (in percentage) of five companies P, Q, R, S and T in the year 2016. Total Expenditure = 48 crores.
Total amount spent by company S is what percent of total amount spent by company T and R?
% amount spent by company S = 16%
% amount spent by company T and R = (20+18) = 38%
=> Required percent spent by company S = $$\frac{16}{38}\times100$$
= $$\frac{800}{19}=42.1\%$$
=> Ans - (A)
Create a FREE account and get: