Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
What will be the compound interest on a sum of Rs. 25,000 after three years at the rate of 12 p.c.p.a ?
Total Amount = $$25000*(1+12\%)^3$$ = 1.404928 * 25000=35123.2
Hence, CI = 35123.2 - 25000 = 10,123.2
Create a FREE account and get: