Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
In a school, 60% of the number of students are boys and the rest are girls. If 20% of the number of boys failed and 65% of the number of girls passed the examination, then the percentage of the total number of students who passed is:
Let total number of students in school = 100
=> Number of boys = 60 and number of girls = 40
Boys who passed = $$\frac{80}{100}\times60=48$$
Girls who passed = $$\frac{65}{100}\times40=26$$
$$\therefore$$ Total percentage of students passed = $$48+26=74\%$$
=> Ans - (C)
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation