Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Study the following pie-chart and the table to answer these questions :


The ratio of population of village T below poverty line to that of village Z below poverty line in 1997 is
Let us assume the total population of all villages combined is M.
Thus, the population of village T will be 21% of M = 0.21M
Then, we know that 46% of the population of village T is below the poverty line.
That will be = 46% of 0.21M = 0.46*0.21 M
Similarly, the population of the village Z will be 11% of M = 0.11M
Then, we know that 42% of the population of village Z is below the poverty line.
That will be = 42% of 0.11M = 0.42*0.11 M
The ratio of the population of village T below the poverty line to that of village Z below the poverty line in 1997 = (0.46*0.21*M)/ (0.42*0.11M) = 46/22
=> 23:11
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation