Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
If an article is sold at a profit of 15% instead of a profit of 9% the person gets ₹ 60 more. The cost price ofthe article (in rupees) is
Selling Price when 15% profit is to be made on cost price = SP1 = 1.15CP
Selling Price when 9% profit is to be made on cost price = SP2 = 1.09CP
It is given that SP1 - SP2 = 60 i.e. 1.15CP - 1.09CP = 60
Hence, 0.06CP = 60 which makes CP = 1000
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation