Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A person bought a pen and sold it for a loss of 10%. If he had bought it for 20% less and sold it for ₹ 44 more than earlier sale price he would have made a profit of 40%. The cost price of the pen is (in ₹)
Let the original cost price be CP
When the pen is originally sold for a loss of 10%, then original SP = 0.9CP
Now, it is said that if the pen was purchased for 20% less i.e. if cost price had been 0.8CP and the pen was sold for Rs. 44 more than original selling price i.e. if the pen had been sold for (0.9CP + 44) rupees, the profit % would have been 40% i.e.
(0.9CP + 44) = 1.4*(0.8CP) which gives us 0.22CP = 44
Hence, CP = 200.
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation