Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
From the salary of a person 10% is paid for house rent. 15%of the rest of the amount was spent on provisions and 10% of the remaining amount was spent for children’s education. After this expenditure. if he is left with Rs. 24786/-, then his salary in rupees is
Let his salary was Rs x.
Amount paid for the house rent $$=0.1 x$$Rs.
Amount spent on the provisions $$\dfrac{90x}{100}\times \dfrac{15}{100}=0.9\times 0.15x$$
Amount spent on the children's education $$=\dfrac{0.90\times 0.85 x\times 10}{100}=0.9\times 0.85\times 0.1 x$$
The left amount $$=24786Rs.$$
Hence, his salary $$0.1x +0.9\times 0.15x+0.9\times 0.85\times 0.1 x+24786=x$$
$$\Rightarrow 0.3115x+24786=x$$
$$\Rightarrow x-0.3115x=24786$$
$$\Rightarrow 0.6885 x=24786$$
$$\Rightarrow x=\dfrac{24786}{0.6885}=36000 Rs.$$
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation