Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
A chemist mixes two liquids 1 and 2. One litre of liquid 1 weighs 1 kg and one litre of liquid 2 weighs 800 gm. If half litre of the mixture weighs 480 gm, then the percentage of liquid 1 in the mixture, in terms of volume, is
The weight/volume(g/L) for liquid 1 = 1000
The weight/volume(g/L) for liquid 2 = 800
The weight/volume(g/L) of the mixture = 480/(1/2) = 960
Using alligation the ratio of liquid 1 and liquid 2 in the mixture = (960-800)/(1000-960) = 160/40 = 4:1
Hence the percentage of liquid 1 in the mixture = 4*100/(4+1)=80
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation