Sign in
Please select an account to continue using cracku.in
↓ →
Vimla starts for office every day at 9 am and reaches exactly on time if she drives at her usual speed of 40 km/hr. She is late by 6 minutes if she drives at 35 km/hr. One day, she covers two-thirds of her distance to office in one-thirds of her usual total time to reach office, and then stops for 8 minutes. The speed, in km/hr, at which she should drive the remaining distance to reach office exactly on time is
Let distance = d
Given, $$\frac{d}{35}-\frac{d}{40}=\frac{6}{60}$$
=> d = 28km
The actual time taken to travel 28km = 28/40 = 7/10 hours = 42 min.
Given time taken to travel 58/3 km = 1/3 *42 = 14 min.
Then a break of 8 min.
To reach on time, he should cover remaining 28/3 km in 20 min => Speed = $$\frac{\left(\frac{28}{3}\right)}{\frac{20}{60}}=28\ $$ km/hr
Click on the Email ☝️ to Watch the Video Solution
Create a FREE account and get:
Book Free CAT Mentorship
Get personalized CAT strategy from a 99%iler
500+ students mentored
OTP Verification
Enter the 6-digit code sent to your phone
Booking Summary
Enter OTP
Didn't receive the OTP?
Start your IIM journey with the right preparation and crack CAT 2026.
Educational materials for CAT preparation